Релефните килими са атрактивен акцент в интериора на всяка стая, като ѝ придават нотка на елегантност и изтънченост. Те завършват вида на помещението и допринасят за създаването на уют и топлина в него.
В тази статия ще разберете повече за тяхната изработка, типове материали, от които се тъкат, и кои са основните фактори, които да вземете предвид при покупка.
Релефни килими: видове материали за изработка
Сред основните фактори при покупка на релефен килим се нарежда видът на материала, от който той е изработен. Съществуват разнообразни опции, от които да избирате. На каква тъкан ще се спрете, зависи от изискванията, които имате, и качествата, които търсите у дадена материя.
В следващите редове ще прочетете повече за едни от най-предпочитаните и известни варианти на пазара — вълна, полипропилен, полиестер, коприна и памук.
Вълна
Вълната е един от най-популярните избори, що се отнася до материали за изработка на релефни килими. Тя се характеризира с изключителна здравина, издръжливост и мекота. Устойчивостта на вода и еластичността ѝ също се нареждат сред основните ѝ предимства. Освен това вълната се боядисва лесно и е отличен изолатор.
Ако се спрете на тази материя за вашия килим обаче, имайте предвид, че:
- тя не е особено евтин вариант;
- трябва да се съхранява внимателно, за да се предотврати появата на молци;
- член от семейството може да е алергичен към вълна.
Полипропилен
Полипропиленът е изкуствено влакно, което се отличава с висока устойчивост на избледняване на слънчева светлина и избелване и със сравнително ниска цена. Той се поддържа лесно и се характеризира с издръжливост и устойчивост на петна.
При избора на релефен килим от полипропилен, вземете предвид факта, че цветовите възможности на пазара са по-ограничени от тези на други материали като вълната например.
Полиестер
Полиестерът също е изкуствено влакно, което е меко при допир. Той е устойчив на избледняване, износване и почистване. Достъпната цена е друг плюс на релефните килими от полиестер.
Те обаче са по-малко еластични от тези, изработени от вълна, така че по-лесно се мачкат в сравнение с тях.
Коприна
Ако търсите луксозно допълнение към интериорния дизайн на дома ви, то килим от коприна е идеалният вариант.
Тя придава нотка на блясък и елегантност на помещението и лесно се боядисва, което ви дава възможността да избирате сред разнообразни красиви цветови комбинации.
За разлика от другите материи обаче, тя е по-скъпа и трудна за поддържане. Освен това коприната не е толкова еластична и устойчива на петна.
Памук
Памукът е естествена материя, която е лека, мека и дишаща. Лесната ѝ поддръжка позволява да се пере в перални или на ръка. Сред останалите предимства на тази тъкан се нареждат достъпната цена и разнообразието от багри и десени, които килимите от памук предлагат.
При покупка обаче имайте предвид, че памукът не абсорбира добре влагата.
Изработка на килими на ръка
Изтъкаването на релефните килими може да бъде машинно или на ръка. В следващите редове ще научите по-подробно как се изработват килими на ръка от вълна.
Обработка на вълна
Първо, суровата вълна на релефни килими се сортира, за да се отстранят ненужните частици прах и мръсотия. Те се премахват чрез старателно изпиране на вълната и сушене на слънце за няколко дена. След това вълнените влакна се измиват отново, за да не остане по тях естествената мазнина, отделяща се от потните жлези на овцете.
Следващата стъпка е предането на преждата на ръка с четка или с ръчно задвижвани валяци за кардиране. Колко дебела ще е преждата зависи от качеството на изработвания килим.
Друг важен елемент при обработка на вълната е багренето на преждата. В днешно време това се случва с помощта на машини. В зависимост от атмосферните условия след обагрянето преждата трябва да се суши между 1 до 3 дена. Накрая преждата се навива.
Определяне на дизайн и мотиви
Творческият елемент в изработката на релефните килими е определянето на това какви ще бъдат десените им: геометрични, криволинейни, фигурални и др. Шарките могат да служат като акцентни детайли или да покриват цялата повърхност.
Почистване и срязване
След като килимът е изтъкан, той отново се почиства, за да се премахнат остатъчните мръсотия и прах, а след това изглажда и изравнява (срязва).
Изработка на релефи
Следващият етап е изработването на релефите. То представлява процес на изрязване на границите на дадените мотиви върху килима. Намалява се височината на косъма, различен от този, използван за шарките. Така десенът изпъква на фона на основата. При създаването на релефните детайли може да се използват различни влакна от тези, от които е изработена основата.
Странично подвързване
На този етап страните на релефния килим се свързват с отделна дебела нишка за осигуряване на допълнителна здравина.
Шиене
Шиенето представлява процес на изпичане на стърчащите влакна от обратната страна на килима, за да му се придаде завършен външен вид.
Релефни килими: финални щрихи и детайли
Сред финалните щрихи при изработката на килима се нареждат последното му изпиране и сушене.
Следват заключителните етапи на разтягане и изрязване. Разтягането се извършва, за да не се извиват краищата на килима, а изрязването — за да се подстрижат излишните останали влакна.
Обзавеждане на стаята с релефен килим: какво трябва да знаете
Ако сте решили да поставите акцент в интериорния дизайн на жилището си чрез покупка на релефен класически килим, трябва да вземете предвид няколко основни фактора.
- Размер на помещението — при избора на модел е необходимо да се съобразите с това колко голяма е стаята, където искате да го поставите. Така можете да избегнете визуалното “затваряне” на помещението и усещането за клаустрофобия.
- Стил на обзавеждане на стаята — килимът трябва да пасва на интериора, за да му придаде завършен вид. В противен случай може да дразни окото и да изглежда не на място спрямо останалите мебели в стаята.
- Десен на килима — изборът на мотиви и шарки зависи от индивидуалните ви вкус и стил.
Заключение
Релефните килими могат да освежат помещенията в дома ви, като осигурят допълнителна топлина през студените месеци от годината. Те се изработват от разнообразни влакна на ръка или с помощта на машини.
Ръчно създадените модели преминават през различни фази на обработка — избор на десени, изтъкаване, почистване, шиене и т.н., за да придобият лъскавия си и бляскав финален външен вид.
Какъв тип релефен килим ще изберете за вашата стая зависи от личните ви предпочитания и вкус. При покупка на модел е препоръчително да се съобразите с големината на помещението, където ще го поставяте, и стила на мебелите, с които сте обзавели пространството.
Следете нашия блог за още полезни съвети и вдъхновение за спално бельо и дизайн на спалнята.